ogalego.eu 
Anxo González Guerra
//Vitoria Ogando Valcárcel catedráticos de galego xubilados

Exercicio 6. O verbo 2. Formas verbais variadas


  1. a)

    PRESENTE SUBXUNTIVO

    PRETÉRITO SUBXUNTIVO

    FUTURO SUBXUNTIVO

    Eu queira

    Eu fose

    Eu couber

    Ti poidas

    Ti trouxeses

    Ti deres

    El saiba

    El coubese

    El souber

    Nós vallamos

    Nós fixésemos

    Nós valermos

    Vós caibades

    Vós dixésedes

    Vós quixerdes

    Eles vaian

    Eles puxesen

    Eles puideren

    PRESENTE SUBXUNTIVO

    PRETÉRITO SUBXUNTIVO

    FUTURO SUBXUNTIVO

    Eu QUERER

    Eu SER

    Eu CABER

    Ti PODER

    Ti TRAER

    Ti DAR

    El SABER

    El CABER

    El SABER

    Nós VALER

    Nós FACER

    Nós VALER

    Vós CABER

    Vós DICIR

    Vós QUERER

    Eles IR

    Eles PÓR

    Eles PODER

    b)

    PRESENTE INDICATIVO

    PRETÉRITO INDICATIVO

    ANTEPRETÉRITO INDICATIVO

    Eu son

    Eu dei

    Eu viñera

    Ti dás

    Ti estiveches

    Ti tiveras

    El vai

    El veu

    El vira

    Nós habemos

    Nós trouxemos

    Nós houberamos

    Vós tedes/tendes

    Vós caestes

    Vós souberades

    Eles fan

    Eles fixeron

    Eles dixeran

  2. PRESENTE INDICATIVO

    PRETÉRITO INDICATIVO

    ANTEPRETÉRITO INDICATIVO

    Eu SER

    Eu DAR

    Eu VIR

    Ti DAR

    Ti ESTAR

    Ti TER

    El IR

    El VIR

    El VER

    Nós HABER

    Nós TRAER

    Nós HABER

    Vós TER

    Vós CAER

    Vós SABER

    Eles FACER

    Eles FACER

    Eles DICIR

    c)

    Caber: 2ª, pretérito de indicativo: coubeches

    Estar: 4ª, infinitivo conxugado: estarmos

    Dar: 2ª, pretérito de indicativo: deches

    Facer: 3ª, presente de indicativo: fai

    Dicir: 5ª, antepretérito: dixerades

    Caber: 2ª, futuro de indicativo: caberás

    Estar: 5ª, futuro de subxuntivo: estiverdes

    Facer: 4ª, pospretérito: fariamos

    Dar: 4ª, presente de subxuntivo: deamos

    Caer: 5ª, pretérito de subxuntivo: caésedes

    Caber: 1ª, presente de indicativo: caibo

    Dar: 3ª, presente de indicativo:

    Facer: 2ª, imperativo: fai

    Facer: 6ª, antepretérito: fixeran

    Haber: 2ª, presente de subxuntivo: haxas

    Estar: 4ª, pretérito de subxuntivo: estivésemos

    Dar: 3ª, pretérito de indicativo: deu

    Haber: 2ª pretérito de indicativo: houbeches

    Dicir: 3ª. presente de indicativo: di

    Facer: 5ª, imperativo: facede


»Verbo 2
»Exercicio seguinte
ogalego.eu
Índice de Exercicios de lingua galega
Pseudónimos galegos
2005-2017
Anxo González GuerraVitoria Ogando Valcárcel
Suxestións: ogalego@galicia.com